Moja biblioteka  

Ewa wzywa 07 - Złote kółka

Władysław Krupiński

 
Wydawca
 
Seria
 
Gatunek
  Kryminał
ISBN-10
 
ISBN-13
 
Data publikacji
  2013-03-21
Język
  Polski
Strony
  0
Edycja
  0
Cena
 
Oprawa
  Ebook
Wymiary
  xx
Waga
 
Dodaj datę
  2013-11-03
Rozmiar pliku
  112,59 kB
Untitled document
Dziesiąty zeszyt serii Ewa wzywa 07 to kryminał Władysława Krupińskiego "Złote kółka". Tytuł tego utworu to jednocześnie kryptonim milicyjnej akcji opisanej w tym utworze. Już na początku dowiadujemy się, o co chodzi:
" Od czasu do czasu na rynku ukazuje się znaczna ilość banknotów dolarowych, za które skupuje się złote monety dolarowe. Są one prawdopodobnie przerzucane do Polski w jakiś nielegalny sposób. Nici tej działalności sięgają aż do Brukseli, gdzie znajduje się mennica, wytwarzająca ze złota różne monety, od austriackich czworaków po "świnki"- złote rublówki. Działa więc dobrze zorganizowana grupa. Są już informacje o niektórych osobach, natomiast brak rozeznania całego technicznego systemu działania grupy."
W poszukiwaniu kierownictwa i wszystkich członków owej grupy biorą udział milicjanci z całej Polski, WOP, a także Policja Ludowa NRD. Kryminał zaczyna się od wizyty porucznika Stefana Jaworskiego w Berlinie (enerdowskim, oczywiście). Przy okazji dowiadujemy się, że reprezentacyjny lokal tej części Berlina nosił nazwę Palace. Tam właśnie Jaworski spędza wieczór ze swym niemieckim kolegą, Kurtem. W Polsce całą tą "złotą" akcją kieruje kapitan Mirski, znany nam z innych kryminałów Krupińskiego. Sprawa nie jest prosta, po drodze mamy morderstwo i usiłowanie morderstwa, ale jak w każdym porządnym kryminale Milicja Obywatelska odnosi sukces.